Що таке грибкова інфекція нігтів?
На жаль, у такого захворювання, як грибок нігтів на ногах, симптоми виявляються не відразу. Як правило, грибок нігтьової пластини не викликає болючих відчуттів, тому нерідко ігнорується. За відсутності терапії інфекція може повністю зруйнувати нігтьову пластину та поширюватись далі. У цьому матеріалі розглянемо, що являє собою ця хвороба, її причини, симптоми та лікування.
Причини грибка нігтів
Офіційна назва грибкової інфекції, що вражає нігтьове ложе на ногах та руках – оніхомікоз. Це дерматологічна патологія, яка приносить масу неприємностей. Заразитися інфекцією може навіть абсолютно здорова людина будь-якого віку, однак у групі ризику люди з ослабленою імунною системою.
Причиною виникнення мікозу може стати попадання збудника на поверхню шкірного покриву або більш глибокі шари епідермісу (при мікротріщинах, ранках). Тепло та волога – найбільш сприятливе середовище для інфекції. Заразитися можна при прямому та непрямому контакті з хворим.
Найбільш поширені причини грибка на ногах – ходьба босоніж у громадських місцях (басейни, душові тощо). Використання тих самих особистих речей разом із інфікованою людиною також призведе до виникнення хвороби. Так, наприклад, можна заразитися мікозом при відвідуванні педикюру, якщо в салоні не дотримуються правил стерилізації інструментів.
Загалом причини виникнення грибка нігтів на ногах, як і симптоми, можуть бути різними, проте існують деякі провокуючі чинники.
А саме:
- ушкодження стоп (мікротріщини, порізи, натоптиші);
- низький імунітет;
- підвищена пітливість (гіпергідроз);
- недостатня гігієна;
- судинні та ендокринні захворювання;
- носіння тісного взуття із ненатуральних матеріалів;
- плоскостопість та інші дефекти стопи.
Якщо у пацієнта спостерігається схильність до інфекцій, мікоз може набути рецидивуючого характеру.
Симптоми грибкової інфекції нігтів
Як говорилося вище, симптоми грибка нігтів виявляються не відразу. Спочатку нігті стають менш глянсовими, пластини тьмяніють, стають жорсткими. Далі змінюється колір нігтя, замість рожевого він стає брудно-жовтим, сірим.
Потім можна помітити інші ознаки грибка:
- потовщення нігтьової пластини;
- неприємний запах;
- почервоніння шкіри навколо нігтя, свербіж;
- нігті розшаровуються, кришаться;
- нерівності, смуги та інші дефекти нігтьової пластини.
Внаслідок інфекції ніготь повністю руйнується, принігтьове ложе оголюється, шкірний покрив набуває червоного відтінку, свербить.
Як лікувати грибок на нігтях?
Лікування грибкової інфекції відрізняється залежно від занедбаності недуги:
- на ранній стадії можна обійтися місцевою терапією, з використанням різних мазей, гелів, лаків з антигрибковим впливом;
- пізніші стадії вимагають використання комплексної терапії: разом із кремами знадобиться прийом імуностимулюючих препаратів, антимікотиків (протигрибкові засоби), вітамінів;
- у поодиноких, особливо запущених випадках може знадобитися видалення нігтьової пластини.
Хірургічне втручання необхідно, якщо ніготь повністю уражений грибковою інфекцією та медикаментозна терапія не дає позитивних результатів. Тут слід зазначити, що грибок на нігтях ніг вилікувати складніше, ніж аналогічну інфекцію на руках. Так відбувається через те, що вологе, тепле середовище сприяє зростанню шкідливих бактерій.
Оніхомікоз – серйозна проблема, яка потребує відповідального ставлення, дисципліни. Терапія може зайняти від 3 місяців і вище, все залежить від тяжкості ураження. При цьому лікар може порекомендувати, як лікувати грибок на нігтях. Не варто займатися самолікуванням і купувати різні мазі, гелі. Будь-які засоби повинен призначити професіонал.
Як діагностувати грибок нігтя?
Для підтвердження діагнозу, як правило, призначається зіскрібок нігтя. Фахівці проводять лабораторні дослідження.
Вирізняють такі методики:
- мікроскопічну – застосовуються 2 типи мікроскопів (люмінесцентний та світловий);
- культуральну – посів на грибок дає змогу виявити тип збудника.
Після результатів аналізів лікар зможе підібрати оптимальний курс лікування.
Потрібно розуміти, що ставити діагноз і призначати засоби від грибка на нігті має право лише досвідчений професіонал. Не треба займатися самолікуванням. Перед візитом до лікаря необхідно виключити застосування будь-яких протигрибкових препаратів та інших лікарських засобів (включаючи зеленку, йод тощо). Також не рекомендується зістригати уражені нігті протягом 3-4 діб до відвідування лікаря.
Профілактика грибка нігтів
Для запобігання появі грибкової інфекції потрібно дотримуватися наступних правил:
- дотримання особистої гігієни;
- своєчасне лікувати системні захворювання;
- ретельне просушувати взуття (ноги мають бути в сухості);
- виключити користування чужими предметами особистої гігієни, взуттям.
Також потрібно завжди одягати сланці в басейнах та громадських душових, ретельно вибирати тільки перевірені салони краси для педикюру та манікюру. При будь-яких травмах нігтів, шкірних покривів потрібно одразу обробляти рану антисептиками, оскільки вона може стати «дверима» для грибкової інфекції.