Що робити, якщо вростає ніготь на нозі?
Вростання нігтя (оніхокриптоз) – не просто неприємні симптоми, які потрібно зазнати. Насправді, це небезпечна патологія. Вона не проходить сама по собі та потребує кваліфікованого лікування. З цієї статті ви дізнаєтеся, як визначити вростаючий ніготь, що робити для полегшення симптомів і як запобігти проблемі надалі.
Що таке врослий ніготь?
Це захворювання, при якому нігтьова пластина вростає у шкіру навколонігтьового валика. Вростати можуть нігті на руках та ногах, але найчастіше це відбувається з першим пальцем стопи. Зазвичай вростання одностороннє, але через сильну деформацію воно може бути двостороннім.
Коли ніготь на нозі вростає у шкіру, з’являються запалення та біль. Дуже швидко до процесу приєднується інфекція. Без своєчасного лікування вона починає поширюватись і може призвести до таких небезпечних гнійних ускладнень, як абсцес або флегмона.
Чому вростає ніготь на нозі?
Основна причина – деформована нігтьова пластина. Через неправильну форму нігті вростають у шкіру на ногах регулярно, а допомогти може лише спеціальне лікування. У деяких випадках форму пластини змінено від народження, але найчастіше її деформація відбувається під впливом зовнішніх або внутрішніх факторів:
- Носіння надто вузького взуття. Якщо в черевиках чи чоботях пальці постійно стискаються, нігті будуть рости неправильно.
- Неправильний педикюр, коли краї нігтьової пластини зрізають надто глибоко.
- Травми, через які нігтьова пластина викривляється.
- Грибкова інфекція. Вона часто призводить до деформацій та локальних потовщень нігтьової пластини.
- Захворювання судин та ендокринної системи. До оніхокриптозу часто наводять артрит або хвороби, що супроводжуються порушенням кровообігу у дрібних судинах (атеросклероз, цукровий діабет).
- Період вагітності. Причиною того, що ніготь вростає в палець, часто стає зміною гормонального фону майбутньої мами у поєднанні з набряками стоп.
Патологія зустрічається у чоловіків і у жінок різного віку, а також у дітей. За наявності плоскостопості ймовірність оніхокриптозу вища.
Симптоми
Зрозуміти, що у вас вростає ніготь на нозі, можна за характерними для цієї хвороби проявами. На початкових стадіях симптоми менш виражені. Але досить швидко вони починають приносити все більший дискомфорт, оскільки з’являються:
- Сверблячка в області навколонігтьового валика, відчуття розпирання та тиску.
- Почервоніння та набряклість. Спочатку набрякає лише навколонігтьовий валик, але поступово набряк поширюється на весь палець. У деяких випадках палець збільшується так сильно, що стає складно вдягати взуття.
- Постійний пульсуючий біль. Вона буває настільки вираженою, що стає неможливо нормально ходити. Зазвичай біль посилюється при ходьбі та носінні закритого взуття.
- Виділення гною з-під шкірного валика у разі появи інфекції. Без лікування інфекція може поширитися на м’які тканини пальця та кістку. У цьому випадку, крім локальних проявів, зміниться і загальний стан – з’являються слабкість і лихоманка.
Імовірність гнійного ускладнення залежить від занедбаності хвороби, а й від загального стану здоров’я. Наприклад, у людей із цукровим діабетом та порушенням кровообігу ускладнення з’являються частіше.
Полегшити симптоми народними засобами не вдасться. Єдиний ефективний спосіб позбутися болю та не допустити поширення інфекції – звернутися за кваліфікованою допомогою.
Як запобігти вростанню нігтя на нозі?
Профілактика хвороби не складна та дуже ефективна. Дотримуючись кількох простих правил, можна суттєво знизити ризик оніхокриптозу.
Як запобігти вростанню нігтя в шкіру:
- Носити комфортне взуття. Вона не повинна стискати пальці зверху або з боків. Слід якомога рідше ходити у взутті на високих підборах.
- Своєчасно лікувати грибок. Впоратися з хворобою найпростіше на початкових стадіях, тому при перших проявах грибка потрібно звертатися до фахівця.
- Правильно робити педикюр. Нігті не слід обрізати надто коротко. Бажано залишати вільний край завдовжки 1-1,5 мм. З боків його також слід обрізати дуже глибоко. Найкраще для домашнього педикюру вибирати прямі, а не вигнуті ножиці.
Регулярно приділяти увагу профілактиці набагато простіше, ніж лікувати оніхокриптоз.
Лікування врослого нігтя на нозі
Що робити, якщо ніготь вростає у палець? Потрібно якнайшвидше прийти на прийом до підлоги. Якщо звернутись на ранніх стадіях, фахівець спробує консервативне лікування. Для цього врослу частину пластини виводять з-під шкірного валика і призначають місцеву терапію: ванни з антисептиками, пов’язки з антибактеріальними мазями.
На запущених стадіях доводиться видаляти частину, що вросла. Це роблять хірургічними інструментами або лазером.
Коли причина вростання пов’язана з неправильною формою нігтя, її виправляють за допомогою спеціальних металевих дужок. У 90% випадків після використання коригувальних систем вдається запобігти повторному вростанню. Терміни носіння скоб залежить від ступеня деформації.
Якщо у вас з’явилися симптоми оніхокриптозу, не варто сподіватися, що все минеться само собою. Звертайтеся до Подо Центру Ольги Пашиної. Кваліфіковані підлоги не лише допоможуть позбавитися неприємних проявів хвороби, але й усунуть її основну причину. Це зведе до мінімуму ризик рецидиву.