Чим відрізняється мозоль від натоптишу: симптоми та лікування

Головна / Блог / Чим відрізняється мозоль від натоптишу: симптоми та лікування

Опубліковано: 23.02.2023 в 19:26

Чим відрізняється мозоль від натоптишу: симптоми та лікування

Ороговіла шкіра на стопах, що завдає дискомфорту при ходьбі, утворює хоч і не небезпечні, але хворобливі дефекти шкіри. Як відрізнити мозоль від натоптишу, чи можливо запобігти появі ущільнень і як позбутися твердих ділянок епідермісу – розповість матеріал статті.

Натоптиші – поняття та причини виникнення

Потовщені великі ділянки шкіри без чітких контурів називаються натоптишами. Вони є наслідком ушкодження підшкірних тканин. Викликані сильним тиском власної ваги людини на певні місця під час руху.

Місцями локалізації виступають подушечки ніг, великий палець, п’ята, зовнішній бік стопи. Виникають не тільки на ногах, а й на кінчиках пальців рук або ліктях при постійному терті. Натоптиші на ногах мають жовтуватий чи білий колір. Ущільнення не чутливі при дотику.

Мозолі на ногах – ідентифікація та види

Мозолі – змертвілі щільні ділянки поверхневих шарів епідермісу, що з’явилися в результаті тиску або натирання. Вони мають чіткі межі. Виникають на пальцях ніг, між ними, на тих ділянках, де шкіра часто потіє та буває вологою.

Мозоль на нозі буває м’якою, твердою, сухою. М’які ущільнення характеризуються хворобливістю, наявністю водянистого пухиря або відкритої рани, що кровоточить. Тверді нарости трохи підносяться над шкірним покривом. Відрізняються жовтувато-сірим кольором, помірною чутливістю. З’являються в області кісток, що виступають, де шкіра щільна.

Сухі або стрижневі мозолі утворюються через проникнення під шкіру сторонніх предметів, скал, дрібних камінців. Відрізняються наявністю кореня, що йде глибоко під епідерміс. Утворюються переважно на подушечках міжпальцевих проміжків та зворотному боці пальців.

Симптоми мозолів та натоптишів

Причинами виникнення шкірних ущільнень на ногах виступають: носіння взуття, неналежний догляд за ступнями, тривале перебування на ногах, захворювання або деформації стопи, що провокують неправильний розподіл навантаження на нижню кінцівку. Тяжка фізична праця та тренування у спортзалах теж провокують появу огрубінь.

Симптомами, що вказують на мозоль або натоптиш, є:

  • почервоніння уражених ділянок;
  • поява шорсткості та сухості шкіри;
  • болючість області під пошкодженим місцем при натисканні;
  • зміна відтінку огрубілої ділянки на білу або жовту;
  • зменшення чутливості від дотиків;
  • у складних випадках почервоніння, запалення навколо ураженої області, утворення пухирів.

Поява мозолів не спричиняє негативного впливу на здоров’я людини. Ускладнення можуть очікувати людей з варикозною хворобою, проблемами щитовидної залози та цукровим діабетом. Пошкоджений шкірний покрив у них провокує утворення виразок та виникнення інфекцій, які потребують тривалого лікування.

Методи лікування ущільнень епідермісу на ногах

Лікування мозолів та натоптишів залежить від стадії утворення ущільнення. Якщо ушкоджена область не болить, проводиться консервативна терапія спеціальними гелями, мазями, пластирями, розчинами. Вони поступово загоюють наріст.

Перший захід для позбавлення проблеми на стопах – зміна незручного взуття. Другий етап – пом’якшення тиску на проблемне місце. Для цього використовуються м’які підкладки з отвором, який потрапляє наріст.

Застарілі натоптиші та стрижневі мозолі видаляються методами малоінвазивної терапії, що включає:

  • кріодеструкцію – видалення рідким азотом;
  • кюретаж – використовується спеціальний інструмент;
  • радіохвильову терапію;
  • застосування кератолітиків – хімічні лікарські препарати;
  • лазерне видалення.

Хірургічні методи використовуються при рецидивах захворювань, коли консервативні заходи не призвели до позитивного результату або рана інфікувалася. Процедура безболісна, не потребує анестезії. Шкіра швидко відновлюється, перелічені способи деструкції ефективні та безпечні для здоров’я.

Самостійне вирішення проблеми наростів методом ручного видалення можливе на початкових стадіях за відсутності больового синдрому та пухирів. Попередньо ступні розпарюються в мильно-сольовій ванні, витираються насухо і очищаються пемзою.

Біль, свербіж чи інфікування місця деформації шкіри вимагають професійного лікування лікарем-подологом. Ігнорування дискомфорту та непроведення деструкції наросту призводить до порушення постави та зміни ходи.

Превентивні заходи утворення мозолів та натоптишів

Розібравшись, чим відрізняється мозоль від натоптишу, важливо дізнатися про профілактику їхньої появи. Запобігти проблемі можна шляхом зволоження стоп спеціальними кремами. При миття потрібно використовувати жорстку щітку або мочалку для ступнів, щоб вчасно видаляти частинки епідермісу, що ороговіли.

Варто відмовитися від постійного носіння підборів та розмірів на виріст. Щоденна зміна взуття за розміром і шкарпеток знизить тиск на ті самі ділянки стопи. При деформаціях ступнів рекомендується використовувати ортопедичні устілки, індивідуальні супінатори та силіконові подушечки.

Профілактика наростів на кистях та колінах полягає у використанні рукавичок та наколінників. Обробка пемзою проблемних місць у домашніх умовах також попередить появу мозолистості.

Записатися на прийом

З вами зв'яжеться наш адміністратор і уточнить час і дату прийому,
а також підбере спеціаліста під ваше завдання.